Masajai


Tai Rytų Afrikos genties žmonės, lyg šiol vis dar gyvenantys pagal senovinius šios genties papročius. Kai trečią safario dienos rytą išsiruošėme link Kilimandžaro, vairuotojas pasakė, kad mes turėsime galimybę aplankyti vieną iš masajų kaimų.

Tai gana aukšti, liekni žmonės. Kažkada skaičiau, kad masajų genties žmonės laikomi vienais iš gražiausių šio regiono aborigenų gentimi. Ir tikrai, kai pamačiau pirmąjį masajį, einantį keliuku, su ryškiai raudona tunika, ausyse įsegtais didžiuliais auskarais, daugybe karolių ant kaklo, pagalvojau, kad tokį vaizdelį mačiau tiktai filmuose.

Kai mūsų autobusėlis privažiavo parodomąją masajų gyvenvietę, mus, sustojusius, pasitiko du liekni, pasipuošę masajai. Vienas jų kalbėjo taisyklinga anglų kalba. Paaiškino, kad jų kaimas prieš tris metus nukentėjo nuo didžiulių sausrų, visi gyvūliai išmirė, gyvenvietė kentėjo didžiulį nepriteklių, todėl buvo nuspręsta, kad norint pamatyti kaip jie gyvena iš arti, reikėtų paaukoti po 20 dolerių. Buvome perspėti iš anksto apie šią duoklę, todėl pasiruošėme pinigėlius iš anksto. Už šią sumą galėjome fotografuoti , filmuoti ir praleisti gyvenvietėje laiko tiek, kiek norėjome. Galėjome net pasilikti ir pernakvoti vienoje iš jų trobelių, bet nusprendėme, kad mums paruoštos palapinės prie Kilimandžaro papėdės, kur kas malonesnė nakvynės vieta.

Taigi, masajų gyvenvietė pastatyta didžiulio apskritimo forma. Pačiame to rato viduryje, apsaugoti nuo laukinių gyvūnų, suvaromi masajų gyvūliai. Pagrinde ožkos. Kuo daugiau gyvenvietė turi ožkų arba karvių, tuo ji yra turtingesnė. Aplink tą rato centrą masajai supina aštrių krūmų „gyvatvorę“, kuri tarnauja vietoj tvoros. Na ir jau tada statomos gyvenamosios pirkelės. Jas turi pasistatyti pačios masajų žmonos. Statybinės medžiagos-sudžiuvusi dramblio žolė ir džiovinta buivolų oda stogui, bei vietinis molis, sumaišytas su karvės mėšlu- sienoms. Štai toks ir namelis, kurį po kiekvienos liūties reikia remontuoti. Viduje yra du kambariai. Vienas žmonai ir vaikams, o vienas vyrui. Tarp šių mažulyčių kambarių įterpta dar mažesnė virtuvė. Viduje aklinai tamsu. Pro plaštakos dydžio langus, dienos šviesa praktiškai nepatenka. Kiek pasėdėjus šioje pirkelėje gali ištikti klaustrofobijos šokas.

Mūsų atvykimo garbei, masajai sušoko šokį. Vėliau paaiškino, kad šis šokis simbolizuoja vyriškumą. Kuo vyras iššoka į orą aukščiau, tuo jis yra stipresnis bei tinkamesnis giminės pratesėjęs. Beje, masajai yra poligamiški, gali turėti tiek žmonų, kiek išgali išlaikyti. Mūsų anglakalbis turėjo dvi žmonas, suprask gyvūliai išdvėsė, nėr kaip surinkti kraitį trečiai.

Įdomiausia man buvo masajų kulinarinės subtilybės. Jei masajai augina gyvūlius, tai pagrindinis jų maistas yra pienas sumaišytas su gyvūlių krauju ir duona. Mėsos masajai valgo labai retai ir mažai. Kiekvieną rytą, piemuo aštriu peilių įpjauna kievienai ožkai kaklo odą ir nuleidžia šiek tiek kraujo, vėliau tą kraują sumaišo su pienu ir vat jums puikus patiekalas. Kažkoks vampyrizmas, taip paplitęs šiuolaikinėje literatūroje.

Oi, užmiršau aprašyti ugnies uždegimo ceremoniją. Kaip mūsų gidas papasakojo, „magic boxes“  (degtukų dėžutės), masajams yra svetimos (nors beveik visi be išimties vaikščioja su mobiliaisiais telefonais ir laikrodžiais). Šią ugnies ceremoniją netrukus pamatėme ir mes.  Vienas iš genties vyrų nuplėšė gerą kuokštą dramblio žolės nuo pirkios stogo, padėjo ant žemės ir įrėmęs pagaliuką į kažkokį medinį daiktą pradėjo smarkiai sukti. Po to pasikeitė vietomis su kitu masaju ir pradėjo pūsti. Po kelių minučių žolė pradėjo degti. Nežinau ar jie ir dabar naudojasi tokia uždegimo technika, bet degtukų dėžučių jų virtuvėlėse man neteko pastebėti.  

Po ugnies įdegimo turėjome gerą progą užduoti mums rūpimus klausimus. Vienas iš mano draugų paklausė kodėl masajai ant savo skruostų turi po išdegintą širdelę. Pasirodo, kad tai tarsi talismanas-apsauga nuo maliarijos. Nors pats prieš tai pasakojo, kad nuo uodų naktimis ginasi, savo namukuose degindami išdžiuvusį asilų mėšlą. Man kilo klausimas, kodėl tiek daug masajų moterų neturi dviejų priekinių dantų. Negi tai koks grožio etalonas į kurį reikia lygiuotis? Atsakymas nuramino. Tai ženklas, kad šios masajės nėra vietinės kilmės. Va je, įdomu kas joms tuos dantis išmuša…  Aš dar paklausiau kiek žmonų turėti yra jau daug. 15 žmonų reiškia, kad vyras yra labai turtingas, o toks turtingas tėra tik jų vadas. Keista tik kur tie jo turtai, kad gyvenvietėje ar aplink ją nesimatę nė vienos karvės ar ožkos… O ir vado mums taip ir neteko pamatyti. 

Jau kai viską apžiūrėjome ir nusprendėme, kad gyventi čia tikrai ne pyragai, mūsų gidas linksmai nusišypsojo ir pakvietė mus apsilankyti jo gyvenvietės amatų turgelyje. Dar pridūrė, kad jei kas nors patiktų, tiesiog pasiimkite ir prieš išeidami iš gyvenvietės sužinosite kiek reikia susimokėti. Na tai ir suprask.  Masajų menai manęs visiškai nesužavėjo.

 Nutariau, kad nieko aš nepirksiu ir nuėjau pavaišinti saldainiais mažųjų masajukų. Gerai, kad netoli, o tai jie manęs vos neišvertė iš kojų. Visi puolė kaip pasiutę, tiesė rankas, o gavę saldainių net nebandė trauktis. Pradėjau šauktis pagalbos, nes ratas, kuriame aš stovėjau grėsmingai siaurėjo. Staigai pripuolė gidas, paėmė saldainių maišelį man iš rankų ir patikino, kad vėliau pats padalins saldainius. Su palengvėjimu atsidūsau ir padariusi dar kelias vaikų nuotraukas pasiūliau užbaigti šią ekskursiją.

Prieš paliekant masajų gyvenvietę mūsų anglakalbis gidas paklausė mano draugės kas parašyta ant jos marškinėlių. Ten didžiulėmis angliškomis raidėmis buvo parašyta „Its all about sex and money.“  Gidas skaniai nusijuokė , o mes supratome, kad mūsų intelektualusis gidas yra beraštis.  Kai pasiekėme autobusą, vairuotoja paklausė ar tikrai nenorėtume praleisti nakties masajų trobelėse. Turbūt jau supratote mūsų atsakymą..

Reklama

3 atsakymai to “Masajai”

  1. Ech… taip viską aiškiai ir išsamiai aprašei, kad pasijutau ir aš pabuvusi toje keistoje šalyje :)) Tikiuosi susitikus turėsite dar apie ką papasokoti 🙂

  2. hehehe, tikrai dar liks apie ką pasišnekėti kai susitiksime. reiks kada gero vyno nusipirkus pas jus apsilankyti:P

  3. Visada, prašom 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: